18 września 2023
Higienizacja stomatologiczna jest szeregiem zabiegów, które wspólnie mają za główny cel wzmocnić zęby, dogłębnie je wyczyścić i poprawić ich estetykę. W skład tych zabiegów wchodzi skaling, fluoryzacja, a także polerowanie i piaskowanie zębów. Na czym polega fluoryzacja zębów i skaling? Jak dbać o zęby po przeprowadzonych zabiegach?
Skaling zębów — oczyszczanie kamienia nazębnego i płytki nazębnej w gabinecie stomatologicznym
Skaling zębów polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego. Jest to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym za pomocą skalera, który powoduje odrywanie się kamienia od powierzchni zębów. Regularne wykonywanie skalingu jest doskonałą prewencją w przypadku chorób przyzębia, dzięki utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Wspomniane choroby należą do grupy, która swoim zasięgiem obejmuje otoczenie uzębienia.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej w tym obszarze uwidacznia się, gdy pojawia się zapalenie dziąseł. Robią się one wtedy nabrzmiałe, czerwone i zaczynają krwawić. Odpowiedzialne za to są drobnoustroje, które dodatkowo sprawiają, że pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Cierpi na tym także estetyka uśmiechu.
Skaling jest wskazanym zabiegiem, ponieważ usunięcie kamienia nazębnego podnosi poziom higieny w jamie ustnej i pozwala zapobiec próchnicy zębów. Do przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu skalingu wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy oraz narzędzia ręczne. Kamień nazębny powinien być usuwany przynajmniej 2 razy w roku.
Fluoryzacja zębów — wzmacnianie szkliwa
Zabieg fluoryzacji zębów jest całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go w celu poprawy zdrowia i wyglądu uzębienia. Takie działanie dość skutecznie chroni powierzchnię zębów przed rozprzestrzenianiem się próchnicy i wzmacnia szkliwo. W trakcie zabiegu dostarcza się zębom fluor w odpowiednich dawkach, ale w celu uzyskania określonych efektów, musi on być przeprowadzony zgodnie z medycznymi zaleceniami.
Aby zabieg fluoryzacji był efektywnie przeprowadzony w gabinecie dentystycznym, należy pamiętać o tym, żeby były przestrzegane wszystkie środki ostrożności ze względu na wysoką chemiczną aktywność wykorzystywanej substancji. Może ona bowiem być szkodliwa, jeśli zostanie zaaplikowany nadmiar fluoru. W pierwszej kolejności trzeba więc dokładnie oczyścić powierzchnię zębów za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie usunąć fragmenty zanieczyszczeń z kamieniem nazębnym. Potem na zęby nakłada się cienką warstwę fluoru.
Co istotne, fluoryzacja zębów może być endogenna i egzogenna. Pierwsza z nich polega na dostarczeniu fluoru wraz z pożywieniem w postaci wody pitnej, soli kuchennej albo tabletek czy kropli fluorkowych. Druga z nich z kolei polega na naniesieniu na szkliwo zębów preparatów zawierających odpowiednie dawki fluoru.
Jak dbać o zęby po zabiegu fluoryzacji i skalingu
Zalecenia po skalingu i fluoryzacji obejmują przede wszystkim odpowiednią higienę jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, aby unikać jedzenia i picia przez co najmniej 30 minut po zabiegach. Kolejnym zaleceniem jest unikanie szczotkowania zębów przez 4-6 godzin po zabiegu fluoryzacji, ponieważ będą one wrażliwe, a warstwa ochronna straci swoje właściwości.