Czy ząb mądrości trzeba usuwać?

Ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, są zębami, które najczęściej sprawiają problemy. Wiele osób zastanawia się, kiedy usuwanie zęba mądrości jest konieczne i jak wygląda proces gojenia.

W dzisiejszym artykule opowiemy, w jakich przypadkach chirurgiczne usuwanie ósemek będzie wskazane i jak się do tego zabiegu przygotować. Wyjaśnimy także, dlaczego obecność ósemki może powodować ból i dyskomfort.

Czym są zęby mądrości?

Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe położone z tyłu jamy ustnej. Zwykle wyrastają pomiędzy 17 a 25 rokiem życia, zdarzają się jednak przypadki, że pojawiają się dopiero po 40 lub w ogóle.

Dlaczego ósemki sprawiają problemy?

Ósemki wyrzynają się jako ostatnie, w związku z tym często nie ma już dla nich wystarczająco miejsca w łuku zębowym. Może to powodować ich wyrastanie pod nieprawidłowym kątem, co wywołuje ból, ucisk na sąsiednie zęby, a nawet stany zapalne.

Zdarza się także, że ósemka zatrzymuje się w kości, co wykazać może jedynie zdjęcie rentgenowskie.

Jednak nawet jeśli ząb mądrości wyrośnie prawidłowo, ze względu na jego odległe położenie w jamie ustnej, Pacjent może mieć problem z jego dokładnym czyszczeniem. Rozwijająca się na ósemce próchnica zwykle stanowi wyzwanie dla stomatologa – z powodu braku do niej dostępu leczenie jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Ekstrakcja zęba mądrości jest więc w takim przypadku jedyną drogą do zachowania zdrowia jamy ustnej.

Czynniki decydujące o konieczności usunięcia zębów mądrości

Usuwanie zębów mądrości może być konieczne w przypadku:

  • niedostatecznej przestrzeni w jamie ustnej – jeśli w łuku zębowym brakuje miejsca na ósemkę, może one wywierać nacisk na sąsiednie zęby, powodując ból, dyskomfort i stany zapalne. W takich sytuacjach usunięcie ósemek może być konieczne w celu utrzymania zdrowia pozostałych zębów
  • ósemki wyrżniętej pod nieprawidłowym kątem – złe ułożenie zębów mądrości może prowadzić do zaburzeń w całym układzie żucia
  • zatrzymanych zębów mądrości – brak wystarczającej ilości miejsca dla ósemek może spowodować ich zatrzymanie się w kości, co prowadzi do szeregu powikłań
  • pojawienia się infekcji – jeśli położenie zębów mądrości utrudnia utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej, może wywołać to stany zapalne (np. zapalenie dziąseł) oraz próchnicę
  • bólu i dyskomfortu – problematyczne ułożenie i położenie zębów mądrości może powodować ból, opuchliznę oraz trudności w otwieraniu ust i żuciu pokarmu. W takich przypadkach ekstrakcja ósemek przyniesie ulgę Pacjentowi i znacznie podniesie jego komfort życia

Jak przygotować się do ekstrakcji zęba mądrości?

Przed zabiegiem ekstrakcji ósemek należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. Bezpośrednio przed zabiegiem można pić jedynie niegazowaną wodę.

Zabieg ekstrakcji ósemek przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesny.

Po usunięciu zębów mądrości należy stosować się do zaleceń lekarza. W łagodzeniu opuchlizny pomoże stosowanie zimnych kompresów, a w przypadku pojawienia się bólu można zastosować leki przeciwbólowe.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.