Przyczyny krwawiących dziąseł

Kategoria: Inne

Krwawiące dziąsła podczas mycia zębów lub spożywania posiłków mogą świadczyć o nieprawidłowym szczotkowaniu zębów, stanie zapalnym w jamie ustnej albo o chorobach ogólnoustrojowych. Poprawa higieny jamy ustnej, rzucenie palenia i stosowanie zbilansowanej diety może spowodować ustąpienie tych dolegliwości. Niestety, ale bardzo często krwawiące dziąsła są bagatelizowane przez ludzi i nie są traktowane w należyty sposób. To błąd, bo dalej rozwijające się problemy z krwawieniem dziąseł mogą doprowadzić do rozwoju poważniejszych chorób przyzębia.

O czym świadczą krwawiące dziąsła?

Krwawiące dziąsła podczas mycia zębów albo spożywania posiłków mogą być wywołane początkowym stanem zapalenia przyzębia, czyli paradontozy. Jedną z głównych przyczyn choroby są bakterie bytujące w jamie ustnej, które przylegają do zębów i dziąseł. Początkowo jest to postać płytki bakteryjnej, a następnie kamienia nazębnego. Choroba swoim zasięgiem zaczyna z czasem obejmować dziąsła oraz tkanki wokół zębów. Wraz z postępem paradontozy dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych i tworzenia się patologicznych kieszonek dziąsłowych. Bierność w leczeniu chorób dziąseł może prowadzić do trwałej utraty uzębienia. Zaawansowana paradontoza zwiększa również ryzyko pojawienia się powikłań ogólnoustrojowych, jak miażdżyca naczyń krwionośnych, udar mózgu, choroby wątroby, czy choroby serca.

Choroby dziąseł a nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Powodem, dla którego dziąsła krwawią, jest również nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Współodpowiedzialne za tę przypadłość są bakterie, które bytują w jamie ustnej. Mają one ogromny wpływ na powstawanie płytki nazębnej, która jest lepką i bezbarwną warstwą węglowodanów oraz bakterii. Tworzy się ona nieustannie i jest główną przyczyną krwawiących dziąseł, ponieważ powoduje ubytki próchnicowe wywołane przez kamień nazębny. Jeśli nie będzie ona codziennie usuwana, może ulec mineralizacji i przekształcić się właśnie w kamień nazębny. Jeśli nie zadba się o odpowiednią higienę jamy ustnej to bakterie i resztki pokarmowe zalegające między zębami będą wywoływać zapalenie dziąseł. Skutkiem takiej choroby dziąseł będzie skłonność do ich krwawienia.

Krwawienie dziąseł — inne przyczyny

Poza tym, że nie dba się o prawidłową higienę jamy ustnej oraz częstotliwość szczotkowania zębów, co może wywoływać krwawienie dziąseł, należy także pamiętać o tym, że istnieją inne przyczyny takiego schorzenia. Nie muszą one być związane z paradontozą, ale odpowiedzialne za taki stan jamy ustnej może być między innymi palenie tytoniu, stres, niezdrowa dieta, a także stosowanie niektórych leków. Jeśli więc chce się zadbać o zdrowie jamy ustnej, a także zapobiec innym przyczynom krwawienia dziąseł, świetnym rozwiązaniem będą także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.