Co to jest bonding zębów?

Kategoria: Inne

Bonding zębów jest zabiegiem umożliwiającym odbudowę uszkodzonego uzębienia w wyniku wypadku lub chorób. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystywana jest z reguły żywica kompozytowa. Jej zadaniem jest wypełnienie ubytków próchnicowych i zniwelowanie nieestetycznych przebarwień. Zabieg bondingu zębów przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym. W zależności od tego, w jakim stanie są zęby pacjenta, może skończyć się na jednej wizycie lub konieczne będzie przeprowadzenie kilku zabiegów. Na czym polega bonding zębów? Jak przebiega zabieg?

Odbudowa zęba — czyli na czym polega bonding zębów?

Bonding zębów to zabieg, który charakteryzuje się wysoką efektywnością i pozwala w krótkim czasie uzyskać estetyczny wygląd uzębienia. Co istotne, nie jest to zabieg skomplikowany, czy drogi, a na dodatek jest on bezpieczny dla pacjentów.

Można powiedzieć, że jest to alternatywa dla licówek porcelanowych. Zabieg wykonywany jest w gabinecie dentystycznym w ramach zabiegu estetycznego. Żywicę kompozytową nakłada się na zęby w prosty sposób, a jej zaletą jest możliwość dostosowania jej ilości pod względem wielkości ubytków, a także pod konkretny odcień zęba. Jest ona elastyczna, co pozwala ją odpowiednio wymodelować i dopasować do kształtu uzębienia. Pozwala to na efektywne poprawienie wyglądu uzębienia oraz zniwelować wady, które znajdują się na jego zewnętrznej części.

Zaletą bondingu zębów z wykorzystaniem żywicy kompozytowej jest to, że może ona na stałe związać się z zębem. Możliwe to jest dzięki fizyce i zjawisku adhezji. Polega ono na tym, że nanoszona na ząb żywica szczelnie i trwale przylega do jego powierzchni.

Bonding zębów — przebieg zabiegu

W pierwszej kolejności stomatolog ocenia stan uzębienia i określa, czy bonding będzie odpowiednim zabiegiem. Następnie dobiera kolor materiału kompozytowego, który będzie najlepiej pasował do naturalnego odcienia. Kolejnym etapem jest oczyszczenie powierzchni zębów i przygotowanie jej do przyjęcia żywicy. Później stomatolog starannie nakłada materiał na powierzchnię zębów i modeluje ją tak, aby w odpowiedni sposób wypełnić ubytek lub uformować odpowiedni kształt.

Po użyciu żywic kompozytowych są one utwardzane światłem lampy polimeryzacyjnej, dzięki czemu materiał kompozytowy staje się trwały i odporny na uszkodzenia. Ostatnim krokiem w zabiegu bondingu zębów jest polerowanie uzębienia. Co istotne, zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego. Tego typu licówki kompozytowe wyglądają estetycznie i są świetną alternatywą dla innych rozwiązań, jak na przykład licówki ceramiczne.

Kiedy można wykonać bonding? Wskazania i przeciwwskazania

Bonding zębów polecany jest osobom, które mają niewielkie problemy z uzębieniem. Z reguły stosuje się go na zdrowych zębach. Jest to świetna metoda odbudowy w przypadku ukruszenia korony zęba czy też innych niewielkich ubytków. Bonding pozwala na szybką i skuteczną walkę z nierównymi zębami albo gdy dojdzie do ich pęknięcia, czy złamania.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania odbudowy kompozytowej jest obecność próchnicy lub chorób przyzębia. Poprawa estetyki uśmiechu możliwa jest po pełnym wyleczeniu schorzeń. Ponadto bondingu nie poleca się osobom, które zgrzytają zębami i je ścierają.

Bonding zębów — efekty

Bonding zębów jest skuteczną i stosunkowo nieinwazyjną metodą poprawy estetyki uzębienia, a także odbudowy korony zęba. Procedura odbudowy zęba wykorzystuje żywicę kompozytową, a stomatolog dobiera jej kolor do naturalnego odcienia uzębienia. Należy jednak pamiętać, że kluczem do estetycznego i pięknego uśmiechu oraz zdrowych zębów jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli masz drobne wady estetyczne lub chcesz wzmocnić swoje zęby, warto skonsultować się z naszym stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy bonding może być odpowiednią opcją dla Ciebie.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.