25 września 2023

Nadwrażliwość zębów jest powszechnym problemem, który dotyka dużą liczbę ludzi na świecie. Nie powinno się go lekceważyć. W dużej mierze jest on związany z niewłaściwymi nawykami higienicznymi. Zmieniając je, można zniwelować nadwrażliwość zębiny i tym samym uniknąć przykrych dolegliwości. Objawy nadwrażliwości zębów dają o sobie znać w szczególności podczas spożywania słodkich przekąsek, zimnych i gorących napojów, a także kwaśnych pokarmów. Towarzyszy im silny ból zęba i dyskomfort w jamie ustnej.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów to nic innego jak ból spowodowany starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąseł. U osób dorosłych najczęstszą przyczyną jest nadwrażliwości zębów przedtrzonowych związane jest z odsłonięciem zębiny wskutek cofania się dziąseł. Korzenie nie są chronione, co powoduje odsłonięcie tysięcy małych kanalików zębinowych prowadzących do ośrodka nerwowego zęba, czyli miazgi.
Zębina jest bardzo delikatną i unerwioną tkanką zęba, którą szkliwo chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Niestety, ale łatwo je uszkodzić, a gdy do tego dojdzie, pojawią się charakterystyczne objawy. Nadwrażliwość zębów wiąże się z dotkliwym bólem podczas spożywania posiłków i napojów. Ponadto przyczyny nadwrażliwości zębów mogą być związane z wadą zgryzu albo naturalną słabością szkliwa.
Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?
Pierwszym objawem wrażliwości zębów jest ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Naturalne więc jest wtedy poszukiwanie sposobów na zmniejszenie pojawiających się dolegliwości. Jednym z nich jest stosowanie past, które zawierają znaczną ilość fluoru oraz wapnia na bazie kazeiny mleka, glinu, cynku, potasu i aldehydu glutarowego. Związki te mogą przyczyniać się do niwelowania problemu nadwrażliwych zębów przez zamknięcie kanalika zębinowego.
Leczenie nadwrażliwości zębów
W pierwszej kolejności należy zgłosić się do stomatologa. Zazwyczaj nadwrażliwość zębów można skutecznie wyleczyć. Stomatolog może przepisać żel fluorkowy do nakładania na zęby albo płukankę fluorkową. Skuteczna jest także pasta do zębów wrażliwych o niskiej zawartości środka ściernego. Lekarz wyklucza inne możliwości przyczyny nadwrażliwości zębów, jak pękniecie szkliwa, rozszczelnienie wypełnienia lub próchnicę wtórną.
Warto także na jakiś czas zmienić szczoteczkę na miękką. Istotna jest również odpowiednia technika szczotkowania zębów. Powinno się to robić bez nadmiernego nacisku i wykonywać okrężne ruchy szczoteczką. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się minimum godzinę po zjedzeniu kwaśnych owoców, ponieważ kwas w nich zawarty zęby warstwy uszczelniającej szkliwo. Natomiast do płukania jamy ustnej powinno się wybierać delikatne produkty.
Jeśli domowe sposoby leczenia nadwrażliwości zębów nie przynoszą pożądanego efektu, warto udać się do dentysty, który podejmie leczenie. W przypadku, gdy ubytki szkliwa są znaczące, stosuje się metodę uzupełniania braków materiałami kompozytowymi.