Jak zlikwidować diastemę?

Kategoria: Inne

Dla jednych diastema jest defektem estetycznym, inni natomiast uważają ją za unikalną cechę dodającą uroku. Niezależnie od preferencji zdarza się jednak, że wymaga leczenia i powinna być usunięta.

Czym jest diastema i jakie są jej przyczyny? Jak wygląda leczenie i w jakim przypadku jest ono konieczne? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Co to jest diastema?

Diastema to charakterystyczna przerwa między górnymi jedynkami. Jeśli jest mniejsza niż 2 mm, nie ma medycznych wskazań do jej usunięcia. Pacjent wciąż może ją oczywiście zlikwidować, jeśli jest ona dla niego źródłem kompleksów.

Przestrzeń powyżej 2 mm może stwarzać niekorzystną sytuację w jamie ustnej – w takim przypadku zaleca się jej zamknięcie.

Przyczyny diastemy

Przyczyny powstawania diastemy mogą być różne. Do najczęstszych zaliczają się anomalie w liczbie zębów (hipodoncja lub hiperdoncja), rozmiarze zębów (mikrodoncja), a także ich kształcie. Diastema może być również wynikiem przerostu wędzidełka wargi górnej.

Inne podłoża diastemy to szkodliwe nawyki takie jak ssanie kciuka czy nagryzanie dolnej wargi – taki długotrwały nacisk na zęby jest w stanie zmienić ich położenie.

Diastema występuje także jako naturalny element uzębienia mlecznego – w tym przypadku nazywamy ją diastemą fizjologiczną. Mleczaki są mniejszych rozmiarów, by odpowiednio przygotować miejsce na wyrastające po nich zęby stałe. Przerwy pomiędzy zębami są więc w tym okresie pożądane i nie należy się nimi martwić.

Leczenie diastemy

Jak wygląda leczenie diastemy?

Istnieje kilka sposobów, a wybór tego właściwego dla danego pacjenta podyktowany jest przyczyną, rozmiarem oraz kształtem luki.
Duża diastema wymaga zwykle leczenia ortodontycznego. Jeśli jej obecność spowodowana jest brakiem zęba (najczęściej dwójki), terapia ortodontyczna może być także wsparta wstawieniem implantu.

Jeśli diastema powstała w wyniku nieprawidłowego przyczepu lub budowy wędzidełka górnej wargi, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Podcięcie wędzidełka (a w niektórych przypadkach także wycięcie jego włókien) zostaje uzupełnione leczeniem ortodontycznym, które zamyka szczelinę.
Czas trwania leczenia uzależniony jest nie tylko od stopnia i rodzaju wady, ale także od indywidualnej reakcji organizmu pacjenta. Cały proces może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Czy leczenie ortodontyczne to jedyna możliwość?

Aparat ortodontyczny nie zawsze jest koniecznością – w przypadku mniejszych diastem można zastosować leczenie zachowawcze, które trwa znacznie krócej (jedynie jedną lub kilka wizyt).

Licówki porcelanowe, czyli nakładane na przednią powierzchnię zębów cienkie płatki porcelany, pozwalają na wysokoestetyczne zamknięcie luki i nadanie jedynkom pożądanego kształtu i rozmiaru.

Podobny efekt daje zamaskowanie diastemy licówkami kompozytowymi, czyli bondigniem. Zabieg ten polega na naniesieniu na zęby materiału kompozytowego. Dzięki temu, że jest całkowicie odwracalny, stanowi bardzo atrakcyjną opcję dla pacjentów, którzy nie są jeszcze pewni, czy chcą pozbywać się diastemy na stałe.

Jak przerwa między zębami wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Dużych rozmiarów diastema może stać się bezpośrednią przyczyną wady wymowy oraz wady zgryzu.

Sprzyja ona także chorobie przyzębia, dlatego przy jej posiadaniu niezwykle ważna jest odpowiednia domowa higiena jamy ustnej i odbywanie regularnych wizyt higienizacyjnych w gabinecie.

Niezależnie od rozmiaru diastemy warto skonsultować ją ze stomatologiem, który oceni, czy jej obecność nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zębów i dziąseł.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.