Jak odbudować szkliwo zębów?

Kategoria: Inne

Szkliwo zębów codziennie styka się z produktami spożywczymi, które mają negatywny wpływ na jego kondycję. Ponadto wiele osób praktykuje niewłaściwą higienę jamy ustnej, co również prowadzi do jego uszkodzenia. Warto więc zawczasu je wzmocnić, ponieważ odbudowa szkliwa zębów jest bardziej skomplikowana, ale nie oznacza to, że jest niemożliwa do wykonania. Najefektywniejsze metody można jednak stosować od najmłodszych lat poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Jeśli jednak zmiany są zbyt duże, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego szkliwo jest osłabione? Jak się wzmacnia szkliwo zębów?

Osłabione szkliwo zębów — powody

Szkliwo zębów ulega uszkodzeniom nie tylko ze względu na kwasy pochodzące z bakterii. Warto wiedzieć, że ściera się ono przez całe życie człowieka, co jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. U niektórych jednak szkliwo zęba ściera się szybciej, a widać to przede wszystkim u osób borykających się z bruksizmem i z brakami w uzębieniu. Szybsze ścieranie się zębów i jednocześnie osłabienie szkliwa jest zjawiskiem, które dotyka również osoby w młodszym wieku, ponieważ są one narażone na stres.

Innym powodem osłabienia szkliwa jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o szczotkowanie zębów tuż po spożyciu kwaśnych pokarmów, co może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Swoje niekorzystne działanie wykazuje refluks żołądkowo-przełykowy. Kwaśne pokarmy, czy spożywanie napojów gazowanych również może powodować erozję szkliwa na powierzchni zębów.

Odbudowa szkliwa a nadwrażliwość zębów

Szkliwo zęba jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Utracone szkliwo nie ma możliwości samoistnej odbudowy i regeneracji. Możliwe jest jednak jego odbudowanie domowymi sposobami, które opierają się przede wszystkim na odpowiedniej diecie i stosowaniu prawidłowej, codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Stosuje się również różnego rodzaju pasty oraz płyny do płukania jamy ustnej. Co istotne, w dzisiejszych czasach nadwrażliwość zębów nie jest żadnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu odbudowy szkliwa. Stosuje się preparaty, które zawierają mikrocząsteczki, które wnikają głęboko w struktury zęba. Dzięki temu możliwa jest nie tylko odbudowa szkliwa, ale także zniesienie nadwrażliwości zębów na ciepło i zimno.

Jak wzmocnić szkliwo zębów?

Wzmocnienie szkliwa to przede wszystkim stosowanie odpowiedniej diety. Należy więc ograniczyć spożycie cukrów i kwasów, a zamiast nich wprowadzić do jadłospisu pokarmy bogate w wapń, witaminę D oraz fosfor. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej, a więc nie wolno od razu po zjedzeniu kwaśnych produktów szczotkować zębów. Należy odczekać około 30 minut, aby pH się wyrównało.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie past i płukanek, które zawierają fluor, wspomagający remineralizację szkliwa oraz odbudowę jego struktur. Natomiast stomatolog może na powierzchni zębów zaaplikować specjalny lakier z fluorowcami, aby wzmocnić szkliwo. W przypadku większych ubytków stomatolog może zastosować wkładki (inlay) lub nakładki (onlay) wykonane z kompozytów lub ceramiki, aby odbudować uszkodzone zęby. Jeśli widoczna jest zaawansowana erozja szkliwa, a codzienna higiena jamy ustnej, jak również wprowadzenie odpowiedniej diety nie daje żadnych rezultatów, wtedy nakłada się licówki lub korony, aby możliwe było przywrócenie funkcji oraz estetyki zębów.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.