Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

Kategoria: Inne

Leczenie kanałowe zęba kojarzone jest z bólem, ponieważ w większości przypadków to on sprowadza pacjenta na fotel stomatologiczny. Sama procedura jednak jest całkowicie komfortowa i ma na celu uwolnienie pacjenta od przykrych doznań.

Co jednak, jeśli ząb boli także po leczeniu? Czy to normalne zjawisko? Jak zniwelować ten ból? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Leczenie kanałowe — czy ząb może boleć po zabiegu?

Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna mająca na celu uratowanie zęba przed ekstrakcją. Ze względu na jej wymagający przebieg, czas trwania oraz pracę na najwrażliwszych tkankach, pewien dyskomfort oraz dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się przez jakiś czas po zabiegu.

To, czy po leczeniu kanałowym ból zęba wystąpi i jakie będzie jego nasilenie w dużej mierze zależy od indywidualnej reakcji organizmu, a także stanu zęba sprzed zabiegu. Jest to jednak częste zjawisko, które nie powinno wywoływać obaw.

Przyczyny powodujące ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból po stronie leczonego zęba wywołany jest nieznacznym podrażnieniem tkanek podczas wykonywanych procedur endodontycznych. Mechaniczne opracowywanie i czyszczenie kanałów odczuwane jest także poza zębem – podczas zabiegu nie czujemy tego jednak ze względu na trwające znieczulenie.

Dolegliwości bólowe są objawem regeneracji tkanek. Powinny one zacząć samoistnie ustępować po kilku godzinach lub dniach.

Natomiast silny ból zęba, który nie ustaje po 2 tygodniach od zabiegu lub wręcz się wzmaga, nie jest naturalnym zjawiskiem i wymaga konsultacji z lekarzem enododontą. Podobnie niepokojącym sygnałem jest pojawienie się bólu zęba leczonego endodontycznie jakiś czas temu – może to świadczyć o rozwinięciu się stanu zapalnego. Endodotna może zalecić wtedy powtórne leczenie kanałowe.

Ryzyko wystąpienia takich sytuacji znacznie obniża wykorzystanie w leczeniu mikroskopu stomatologicznego oraz obrazowania RTG. Bezpośrednio przekładają się one na wysoką precyzję, a tym samym skuteczność leczenia.

Jak radzić sobie z bólem zęba po leczeniu kanałowym?

Ból okolicy zęba leczonego kanałowo można uśmierzyć stosując zimne okłady oraz ziołowe płukanki. Jeśli jest dokuczliwy, można pomóc sobie środkami przeciwbólowymi zaleconymi przez lekarza.

Proces gojenia się tkanek zaczyna się natychmiast po zakończeniu leczenia kanałowego. Mając to na uwadze, należy wspomóc organizm i umożliwić mu pełną i jak najszybszą regenerację. W tym celu najlepiej powstrzymać się od palenia papierosów – przynajmniej w pierwszych dobach po zabiegu. Zawarta w nich nikotyna znacznie utrudnia gojenie.

Do czasu ustąpienia bólu warto też zachować ostrożność przy posiłkach, by nie forsować osłabionych tkanek.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.