6 października 2023
Próchnica zaliczana jest do najczęściej spotykanych chorób jamy ustnej. Nieleczona może być źródłem nie tylko nieestetycznego wyglądu oraz dolegliwości bólowych, ale także prowadzi do stanów zapalnych w organizmie. Ponadto zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia problemów z układem krążenia, stawami, nerkami i wzrokiem. Zapobieganie próchnicy zębów to przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej i regularne usuwanie płytki nazębnej, w której zbierają się bakterie bytujące. Czym jest próchnica? Jakie są objawy próchnicy zębów? Jak leczyć próchnicę?
Czym jest próchnica zębów?
Próchnica to najpowszechniejsza choroba jamy ustnej i zębów. Często jest ona niezauważalna, ale w konsekwencji powoduje zachwianie naturalnych zdolności obronnych organizmu. Pojawia się ona wtedy, gdy warstwa szkliwa staje się coraz cieńsza, czego efektem są ubytki próchnicowe. Proces powstawania próchnicy wywoływany jest przez kwasy wytwarzane przez bakterie, które znajdują się na płytce nazębnej i swoją aktywnością uszkadzają struktury zębów. Płytka nazębna jest kleistą warstwą tworzoną z białek znajdujących się w ślinie po przemianie pozostałości słodkich pokarmów w jamie ustnej. Niektóre rodzaje próchnicy są możliwe do wyleczenia, jeśli wdraża się odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz regularnie odwiedzając stomatologa.
Objawy i etapy rozwoju próchnicy zębów
W początkowej fazie próchnica zębów objawia się trudno zauważalnymi białymi plamkami na koronach. Wykryć je można jedynie w gabinecie stomatologicznym. W kolejnym etapie plamka zaczyna zmieniać swoje zabarwienie na ciemne, co już można zauważyć gołym okiem. Rozwijająca się i nieleczona prowadzi do nadwrażliwości i bólu zęba, ponieważ wnika w głąb miazgi, a na dodatek rozszerza inne zęby. Co istotne, w przypadku demineralizacji szkliwa i znacznego rozwoju próchnicy pojawia się jeszcze nieprzyjemny zapach z ust. Czasami zdarza się, że próchnica ukrywa się pomiędzy dwoma zębami albo wewnątrz zęba, a szkliwo wygląda na całe i zdrowe. Do jej wykrycia niezbędne jest więc niekiedy wykonanie badania RTG.
Leczenie próchnicy
Najlepszym sposobem leczenia próchnicy jest podjęcie środków zapobiegawczych. Niezbędna jest więc codzienna higiena jamy ustnej, zbilansowana dieta, w której ogranicza się spożywanie słodkich napojów, napojów gazowanych i cukru oraz dba się o regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Jeśli jednak konieczne jest leczenie dentystyczne, to specjaliści mają sprawdzone metody. W zależności od wielkości ubytku stomatolog może usunąć zepsutą powierzchnię zęba, dokładnie go oczyścić, a następnie założyć wypełnienie. W przypadku większego ubytku niezbędne może okazać się założenie korony. Gdy próchnica dotarła już do korzeni, wdraża się leczenie kanałowe. W bardzo zaawansowanych stadiach choroby wykonuje się ekstrakcję zęba.
Nieleczona próchnica zębów — skutki
Jeśli pozostawia się próchnicę bez leczenia, z biegiem czasu zaczną pojawiać się infekcje i bóle związane z rozwojem choroby. W poważniejszych stadiach dochodzi do powstawania zapalenia miazgi i stanów zapalnych okołowierzchołkowych. To z kolei przekłada się na konieczność wdrożenia bardziej zaawansowanego leczenia, które jest także kosztowniejsze. W ostateczności niezbędne jest usunięcie zęba.