30 stycznia 2024
Wyrywanie to procedura ostateczna, do której dochodzi najczęściej w momencie, gdy choroba próchnicowa rozwinęła się na tyle mocno, że ekstrakcja zęba jest nieuchronna. To bezpieczny zabieg w stomatologii chirurgicznej wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jak postępować bezpośrednio po ekstrakcji zęba, by rana dobrze się goiła i nie powstał stan zapalny?
Przygotowania do zabiegu ekstrakcji zęba
Kiedy ból zęba narasta i pojawiają się inne niepokojące symptomy, świadczące o stanie zapalnym w jamie ustnej, trzeba koniecznie zgłosić się do stomatologa. W przeciwnym razie choroba próchnicowa może stać się na tyle zaawansowana, że lekarz zdecyduje o dokonaniu ekstrakcji zęba.
Zdarza się również, że z przyczyn ortodontycznych lub w wyniku określonych dolegliwości, pacjent musi wyrwać ósemki. To częste zjawisko, zwłaszcza w przypadku osób przygotowujących się do założenia aparatu.
Niezależnie od powodu, zabieg ekstrakcji wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zaleceń zarówno w kwestii higieny jamy ustnej, jak też prowadzonego trybu życia w pierwszych dniach po zakończonej procedurze.
Zalecenia po usunięciu zęba
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym należy dokładnie umyć zęby. Godzinę przed przyjściem do dentysty nie powinno się spożywać posiłków. Nie wolno także jeść ani pić do 2 godzin po zabiegu. Chcąc uniknąć powikłań po usunięciu zęba należy stosować się do zaleceń lekarza. Pacjent powinien zrezygnować z wysiłku fizycznego. W trakcie procesu gojenia się rany zakazane jest także palenie papierosów i picie napojów alkoholowych.
Po wyrwaniu zęba może pojawić się obrzęk części twarzy. Warto wówczas robić zimne okłady. W razie odczuwania silnego bólu dozwolone jest przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Kiedy pojawią się niepokojące symptomy, np. ból i obrzęk o charakterze narastającym, koniecznie trzeba zgłosić się na wizytę kontrolną. Stomatolog może wówczas zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych.
Dieta po zabiegu ekstrakcji zęba
Usunięcie zęba jest zabiegiem, po którym należy ściśle przestrzegać zaleceń stomatologicznych. Dotyczy to nie tylko higieny, ale również sposobu odżywiania. W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się spożywanie wyłącznie miękkich i lekkostrawnych potraw. Należy unikać ostrych przypraw oraz gorącej lub zimnej żywności.
Warto zrezygnować z napojów słodzonych i zastąpić je wodą. Zakazane jest spożywanie alkoholu. W pierwszych dobach po zabiegu nie powinno się też palić papierosów.
Higiena jamy ustnej po zabiegu usunięcia zęba
W pierwszych trzech dobach od zabiegu nie należy szczotkować zbyt mocno miejsca po usunięciu zęba. Nie zaleca się także stosowania płynów antybakteryjnych do jamy ustnej, ponieważ płukanie może usunąć skrzep, który jest potrzebny do przyspieszenia procesu gojenia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko powikłania w postaci suchego zębodołu.
Brak skrzepu doprowadza do trudności gojenia się dziąsła i potęguje nie tylko ból, ale także powoduje opuchliznę twarzy oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Konieczne jest wówczas objęcie pacjenta leczeniem aż do momentu wygojenia tkanki.
We współczesnej stomatologii usuwanie zęba to ostateczna procedura. Warto świadomie dbać o swój uśmiech, by nie dopuścić do sytuacji, w której wskazana będzie wyłącznie ekstrakcja.
Kiedy dojdzie jednak do takiej sytuacji, dobrze jest zaufać specjalistom i bez obaw udać się do gabinetu dentystycznego. W trakcie zabiegu lekarz poinformuje o wszystkich aspektach dotyczących procesu prawidłowego gojenia się rany i podpowie, jak w przyszłości odzyskać pełny oraz estetyczny zgryz.