Co każdy użytkownik protez ruchomych wiedzieć powinien?

Kategoria: Inne

Szanowny Pacjencie, pamiętaj o tym, że protezy zębowe w sposób sztuczny uzupełniają Twoje brakujące zęby i ubytki tkanek twardych. Lekarz wykonuje je po to, abyś mógł normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Protezy powinny poprawić Twój wygląd zewnętrzny, wymowę, ułatwić przeżuwanie pokarmu, zabezpieczać pozostałe zęby przed przemieszczaniem, a układ stomatognatyczny przed niekorzystnym wpływem ich utraty. Ponieważ protezy są czymś sztucznym, początkowy okres ich użytkowania wiąże się z wieloma niedogodnościami, które powinny przeminąć wraz z upływającym czasem.
Aby ten czas był jak najkrótszy powinieneś ściśle współpracować ze swoim lekarzem stosując się do jego zaleceń. Pamiętaj, że okres adaptacji – przyzwyczajenia się do nowych protez może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy. Zaraz po odebraniu protez mogą również wystąpić problemy z mówieniem (seplenienie) i jedzeniem (tzn. z odgryzaniem i przeżuwaniem pokarmów). Warto na początku wybierać pokarmy miękkie i odgryzać niewielkie kawałki. Dodatkowo dobrze pamiętać, że w przypadku protez ruchomych najbardziej efektywne jest żucie obustronne, które zapobiega ich wyważaniu. Ze względu na materiał, z którego wykonane są protezy, czyli akryl, acetal i stopy metali , w początkowym okresie ich użytkowania mogą występować dolegliwości bólowe. Konieczna są wówczas wizyty kontrolne u lekarza dentysty, który protezy odpowiednio skoryguje.
Samodzielnie nie wykonuje się żadnych korekt!
Po każdym posiłku protezy należy wyjąć z jamy ustnej i dokładnie wymyć. Najlepiej służą do tego miękkie szczoteczki do protez oraz pasta do zębów lub szare mydło – należy nimi dokładnie oczyszczać wszystkie powierzchnie protez: zęby, elementy różowe i metalowe.
Po zakończeniu okresu adaptacji zaleca się zdejmowanie protez na noc, mycie i suszenie. Tak przygotowane protezy przechowuje się „na sucho”, w przewiewnym i czystym pojemniku. Dbanie o higienę ruchomych protez zębowych odgrywa bardzo ważną rolę. Tworzywo akrylowe sprzyja gromadzeniu grzybów, bakterii, a także zaleganiu resztek pokarmowych oraz ich fermentacji i gniciu. Może to prowadzić do rozwoju stanów zapalnych błony śluzowej oraz wielu innych procesów patologicznych, a także spowodować nieprzyjemny zapach z ust.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.