Dlaczego utracone zęby należy jak najszybciej uzupełnić?

Kategoria: Inne

Dla wielu osób przedwczesna utrata zębów – szczególnie tych położonych głębiej w jamie ustnej – nie jest bardzo niepokojącą sytuacją. Pacjenci często uważają, że jeśli brak zęba nie wpływa zbytnio ani na ich wygląd, ani na możliwość normalnego spożywania posiłków, to nie ma się czym martwić. Niestety, rzeczywistość jest inna – brak już choćby jednego zęba może mieć poważne skutki dla całego organizmu.

Przedwczesna utrata już jednego zęba – na skutek próchnicy czy urazu mechanicznego – to bardzo poważna sprawa. Może ona rozpocząć całą serię problemów w jamie ustnej, ale również wpływać na częste bóle głowy, problemy z układem pokarmowym oraz wady zgryzu.

  • Problemy z jedzeniem:
    Brak zęba w przednim odcinku jamy ustnej powoduje kłopoty z odgryzaniem kęsów pożywienia, zaś ubytki w odcinku dalszym – z prawidłowym żuciem i rozdrabnianiem pokarmów. Połykanie zbyt dużych kawałków czy niewłaściwie rozdrobnionego pokarmu może doprowadzić do nieprawidłowej pracy żołądka, kłopotliwymi wzdęciami oraz problemami z trawieniem.
  • Bóle głowy i problemy ze zgryzem:
    Kolejne negatywne skutki przedwczesnej utraty zębów to bóle głowy, szczęki oraz zaburzenia pracy stawów skroniowo – żuchwowych. Wydają one trzaskające dźwięki podczas żucia, ziewania i mówienia. Pozostałe zęby ulegają przesunięciu i wychyleniu, gdyż brakuje im stabilizacji, pojawiają się szpary i powiększające się diastemy. To wszystko może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zgryzem takich jak nieprawidłowy kontakt zębów górnych i dolnych wymagających długotrwałego leczenia ortodontycznego. Co równie ważne, zęby w sąsiedztwie ubytku zaczynają się przesuwać w jego stronę, stają się bardziej przeciążone i narażone na uszkodzenia mechaniczne, a w konsekwencji wypadają.
  • Problemy z utrzymaniem higieny:
    Z niewłaściwym ułożeniem zębów spowodowanym brakami w uzębieniu wiążą się również problemy z zachowaniem odpowiedniego poziomu higieny. Stłoczone lub przesunięte zęby ciężko jest wyszczotkować, w wielu przypadkach niemożliwe jest nitkowanie, a w takiej sytuacji dochodzi do szybkiego rozwoju próchnicy, chorób przyzębia i nadwrażliwości.

Jak widać, lista komplikacji po przedwczesnej utracie zęba jest bardzo długa. Dlatego, bez względu na to jaka jest przyczyna ubytku, takich sytuacji nie wolno bagatelizować. Szybka reakcja w postaci wizyty u stomatologa i rozpoczęcia leczenia implantologicznego pozwala zachować zarówno funkcjonalność aparatu żucia jak i estetykę uśmiechu. Dodatkowo, leczenie implantologiczne, które przeprowadzone jest bezpośrednio po ekstrakcji lub mechanicznej utracie zęba zwiększa szanse pełnego sukcesu, gdyż udaje się uniknąć procesu zaniku kości oraz rozpoczęcia wędrówki zębów sąsiadujących.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.