Leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba

Kategoria: Inne

Leczenie kanałowe, leczenie endodontyczne przez pacjentów zwana potocznie „kanałówką” – obejmuje zabiegi mające na celu wyleczenie bakteryjnych, jatrogennych i innych zapaleń miazgi zęba (czyli tkanki wypełniającej środek zęba, od komory po szczyt korzenia). Zabiegi endodontyczne wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Obejmują one opracowanie kanałów, zdezynfekowanie ich oraz wypełnieniu odpowiednio dobranym materiałem np. ciepłą gutaperką. W celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu leczenia niezbędna jest kontrola radiologiczna (wykonujemy radiowizjografię (RVG), czyli zdjęcie radiologiczne przenoszone w postaci cyfrowej na komputer w celu zmniejszenia dawki promieniowania). Wiele zabiegów wykonuje się również pod mikroskopem by uwidocznić wszystkie „zakamarki” i tajemnice kanałów zęba (nierzadko zdarza się, że zęby posiadają dodatkowe kanały o czym dowiadujemy się właśnie dzięki dużemu powiększeniu mikroskopowemu.

Metody leczenia i sposób jego przebiegu wybiera lekarz po zapoznaniu się z danym przypadkiem.

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne, ”kanałówka”) jest zawsze leczeniem warunkowym i nigdy nie ma 100% pewności, że się powiedzie, jednak dzięki postępowi technologii i szkoleniom, którym nieustannie poddają się nasi lekarze endodonci staramy się zminimalizować odsetek takich sytuacji. Prawidłowo przeleczony kanałowo ząb może spełniać swoją funkcję przez wiele lat po zakończeniu leczenia-oczywiście należy stosować się do zaleceń lekarza oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne w zaleconych terminach.

Cena leczenia kanałowego uwarunkowana jest przede wszystkim liczbą kanałów jaką posiada dany ząb. Najbardziej stałe pod względem budowy są górne siekacze i kły (czyli jedynki, dwójki i trójki).  Mają 1 korzeń i 1 kanał w korzeniu. Natomiast w dolnych jedynkach, dwójkach i trójkach mogą w 1 korzeniu wystąpić 2 oddzielne kanały (w ok. 40% przypadków).

Pierwsze przedtrzonowce (czwórki)
W ich przypadku różnice są już większe, gdyż dotyczą zarówno liczby korzeni, jak i kanałów. Z reguły w dolnej czwórce znajduje się 1 korzeń i 1 kanał, natomiast w górnej – 1 korzeń i 2 kanały. Zdarza się jednak, iż pierwszy przedtrzonowiec ma aż 2 korzenie i 2 kanały.

Drugie przedtrzonowce (piątki)
Górne zęby posiadają 1 kanał lub 2 kanały (ok. 25%), dolne – 1, 2 lub 3 kanały. Podobnie jak czwórki, piątki mają również tylko jeden korzeń.

Pierwszy trzonowiec (szóstka)
Prawie zawsze ma 3 korzenie i 4 kanały (z reguły ten czwarty kanał jest cienki, głęboko ukryty i trudno go znaleźć bez lupy lub mikroskopu). Niemniej zdarzają się również górne szóstki z trzema lub z pięcioma kanałami, jednak są to bardzo rzadkie przypadki.

Drugi trzonowiec (siódemka)
W przeważającej liczbie przypadków siódemki posiadają 2 korzenie (tzw. korzeń bliższy i korzeń dalszy). Postać trójkorzeniowa występuje jedynie w 1-2% przypadków, natomiast w 15% można spotkać pojedynczy, stożkowaty korzeń (prosty lub zagięty). Natomiast liczba kanałów przedstawia się następująco: siódemki górne mają 3 lub 4 kanały; siódemki dolne – 3 kanały.

Trzecie trzonowce (ósemki)
Zęby trzonowe cechuje obecność 2-3 korzeni, jednak w zębach mądrości często dochodzi do ich zlania w jeden masywny korzeń. Trzecie trzonowce charakteryzują się również imponującą liczbą kanałów: w ósemkach górnych – od 1 do 4, w ósemkach dolnych – od 2 do 5 kanałów. Dość często kanały w zębach mądrości są zakrzywione lub zarośnięte, co utrudnia ewentualne leczenie endodontyczne.

Na koszty leczenia endodontycznego „kanałówki” wpływ maja również metody leczenia czyli czy zabieg wykonywany jest metodami tradycyjnymi czy przy użyciu mikroskopu oraz mechanicznych narzędzi endodontycznych.

 

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.