Jak dbać o zęby w okresie ciąży?

Kategoria: Inne

Kobieta w ciąży oprócz regularnych wizyt u ginekologa, powinna rownież częściej odwiedzać swojego stomatologa. Zły stan zębów oraz dziąseł może bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie maleństwa. W czasie ciąży zęby kobiety są znacznie osłabione co wynika ze znacznego wzrostem stężenia hormonów we krwi. Pod wpływem zmian hormonalnych zmniejsza się wydzielanie śliny, a także dochodzi do zmiany jej składu, czego wynikiem może być przyspieszony rozwój próchnicy i wielu stanów zapalnych. Dużym zagrożeniem dla szkliwa zębów są również wymioty, które często towarzyszą kobietom w okresie ciąży (kwasy żołądkowe negatywnie wpływają na zęby – demineralizują je).

Przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o zęby, jamę ustną, profilaktykę oraz regularne wizyty u stomatologa!! Okazuje się, że bakterie wywołujące stany zapalne stanowią zagrożenie nie tylko dla Twojego organizmu, ale mogą mieć wpływ na niską wagę urodzeniową malucha, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu

Próchnica jest chorobą zakaźną, która może zaszkodzić dziecku i to nie tylko na etapie płodu. Również, gdy już maleństwo będzie na świecie, będzie dla niego zagrożeniem. Bakterie próchnicze mogą się przedostać do organizmu malucha np. przy oblizywaniu łyżeczki podczas karmienia czy próbowania posiłków w czasie ich przygotowywania.

Wskazówki dotyczące leczenia zębów podczas ciąży:

Warto zadbać o zęby jeszcze przed planowaniem ciąży. Postaraj się wyleczyć wszystkie ubytki i usuń zalegający kamień nazębny.

W związku z tym, że w I trymestrze kształtują się narządy maleństwa, nie jest to dobry czas na jakiekolwiek zabiegi ingerujące w organizm. Odpowiedniejszym okresem na leczenie zębów jest II oraz III trymestr ciąży.

Wbrew opiniom, nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów podczas ciąży, dlatego gdy boli Cię ząb, nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Uprzedź go jednak, że jesteś w ciąży, aby mógł dobrać bezpieczną metodę leczenia. Jeżeli czeka Cię poważniejszy zabieg, koniecznie skonsultuj się wcześniej ze swoim ginekologiem.

Wskazówki profilaktyczne dla kobiet w ciąży:

  • Zadbaj o odpowiednią dietę
  • Ogranicz spożycie cukru m.in. słodyczy czy soków, które bardzo często zawierają w swoim składzie bardzo dużą ilość cukru prostego. Staraj się jeść produkty bogate w witaminę C – wzmacnia ona naczynia krwionośne, a znajduje się m.in.w kiwi, porzeczkach i truskawkach.
  • Pamiętaj o codziennej higienie jamy ustnej
  • Gdy nie możesz po posiłku umyć zębów, postaraj się chociaż przepłukać usta zwykłą wodą mineralną. W ten sposób oczyścisz jamę ustną z bakterii lub użyj bezcukrowej gumy do żucia, która zwiększa produkcję śliny wspomagając w ten sposób samooczyszczanie się zębów.
  • Dobierz odpowiednią pastę do zębów
  • Gdy wybierasz pastę zwróć uwagę na zawartość fluoru. Aby skutecznie spełniała swoją funkcję czyli chroniła zęby przed próchnicą fluoru powinno być 1000-15000 ppm. Jeśli w czasie ciąży męczy Cię zapach mięty (co czasem się zdarza), kup pastę ziołową lub o owocowym smaku.
  • Odwiedzaj regularnie stomatologa
  • W czasie ciąży znacznie wzrasta ryzyko próchnicy oraz stanów zapalnych jamy ustnej. Gdy boli Cię ząb, nie zwlekaj z wizytą u dentysty, bo mała dziurka, to mały kłopot, natomiast duża dziura, to już poważniejszy problem.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.