Czy wady zgryzu należy leczyć? Zdecydowanie tak!

Rate this post

Wady zgryzu o różnym nasileniu oraz przyczynach dotyczą nawet około 60% populacji. Niestety, niewielki odsetek pacjentów z wadami zgryzu zgłasza się do ortodontów w celu podjęcia leczenia.

Nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu. U dzieci prowadzą one do uszkodzenia zębów stałych, ich szybszego ścierania, a niekiedy nawet problemów z ich prawidłowym wyrastaniem. Pojawiają się również problemy z wymową, nieestetyczny wyraz twarzy, a w skrajnych przypadkach – kłopoty z żuciem i gryzieniem, co może powodować choroby układu pokarmowego. Również u osób dorosłych nieleczone wady zgryzu niosą za sobą liczne konsekwencje. Stłoczone zęby uniemożliwiają ich właściwą higienę, przez co są one narażone na próchnicę. Odkłada się również na nich kamień nazębny, a to może być pierwszą przyczyną paradontozy. Nieprawidłowo ułożone zęby szybciej się ścierają, łatwiej się ułamują oraz kruszą. Prowadzą one do obniżenia wysokości zwarcia, a w konsekwencji – nadają twarzy starszego wyglądu i mogą powodować bóle żuchwowo-skroniowe.

W wielu przypadkach wady zgryzu są przyczyną obniżonej samooceny i kompleksów. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie, a to przekłada się na sukcesy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Współczesna ortodoncja umożliwia leczenie wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku, choć oczywiście wady wykryte stosunkowo wcześnie są najłatwiejsze do usunięcia. Pacjenci mają do wyboru wiele nowoczesnych aparatów ortodontycznych, które gwarantują zadowalające rezultaty. Dlatego też z rozpoczęciem leczenia nie warto zwlekać!

Zaufali nam

Umów wizytę