Wyrównana cukrzyca – zdrowsze zęby

Kategoria: Inne
wyrównana cukrzyca

Listopad to międzynarodowy miesiąc zwiększania świadomości wśród ludzi na temat cukrzycy. W Polsce na cukrzycę choruje prawie 3 miliony osób. Około 0,5 miliona z nich nawet o tym nie wie. Dwa najczęstsze rodzaje cukrzycy to typ 1 i typ 2.

Czy cukrzyca jest dziedziczna?

Typ 1 (około 10%) to cukrzyca, która najczęściej pojawia się u dzieci i osób młodych. Nie jest ona dziedziczna. Na zachorowanie na typ 1 nie ma wpływu dieta lecz niesprawny układ immunologiczny, który uszkadza komórki produkujące insulinę.

Cukrzycy z typem 1 żyją normalnie, realizują marzenia i plany, osiągają sukcesy. Warunkiem jednak jest prawidłowa jej kontrola, którą umożliwiają nowoczesne pompy insulinowe, glukometry, a także ciągły monitoring glikemii.

Typ 2 (około 90%) to najczęściej wynik złego trybu życia danej osoby. Złe odżywianie, brak aktywności fizycznej, otyłość oraz stres to czynniki, które sprzyjają jej rozwojowi. Diagnoza cukrzycy mobilizuje do kompleksowego i regularnego dbania o zdrowie oraz do zmiany stylu życia na zdrowszy i aktywny. Zarówno w jednym jak i drugim typie cukrzycy najważniejsza jest normoglikemia, czyli utrzymywanie poziomów cukru w odpowiednich granicach. Niestety w wielu przypadkach ta kontrola jest zaniedbana. Osoby z niewyregulowaną cukrzycą narażone są na większe ryzyko rozwoju chorób dziąseł oraz utratę zębów w szybkim tempie. Należy również pamiętać, że choroby przyzębia nawet w zaawansowanym stadium nie zawsze dają odczuwalne objawy. Mogą natomiast stanowić czynnik podwyższający poziom cukru we krwi, utrudniając kontrolę glikemii. Do innych problemów w obrębie jamy ustnej, jakie wykazują związek z cukrzycą należą: drożdżyca jamy ustnej (choroba wywoływana przez grzyby rozwijające się w obrębie jamy ustnej) oraz suchość w jamie ustnej (kserostomia), która może być przyczyną owrzodzeń, bolesności, ubytków i zakażeń.

Co możesz zrobić aby temu zapobiec?

Przede wszystkim kontroluj poziom cukru we krwi. Dbaj o zęby i dziąsła, a także zgłaszaj się co trzy miesiące na kontrolę do stomatologa. Aby zapobiec drożdżycy jamy ustnej (zakażenie grzybicze), koniecznie wyreguluj cukry, unikaj palenia papierosów, a jeżeli nosisz protezy, zdejmuj je i codziennie dokładnie czyść. Środki do higieny protez są łatwo dostępne, można je kupić w aptekach i drogeriach. Dobra kontrola glikemii może również przyczynić się do łagodzenia i zapobiegania  suchości jamy ustnej powodowanej przez cukrzycę.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.