26 września 2024
Protetyka stomatologiczna dostarcza nam wiele innowacyjnych, skutecznych i przydatnych rozwiązań w leczeniu zębów. Przykładem są wkłady (inlay), oraz nakłady (onlay). Stanowią one estetyczną alternatywę dla zwykłych plomb, czyli tradycyjnych wypełnień zęba i między innymi dlatego, to właśnie na nie coraz częściej decydują się pacjenci.
Co to jest inlay i onlay?
Inlay to rodzaj wkładu wykonanego z materiału dentystycznego, który jest umieszczany wewnątrz zęba i w mało inwazyjny sposób wzmacnia jego strukturę.
Onlay to również rodzaj wkładu dentystycznego. Pokrywa on zarówno wnętrze zęba, jak i jedną lub więcej powierzchni zgryzowych. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego stosuje się, gdy mamy do czynienia z zębem uszkodzonym przez próchnicę lub po leczeniu kanałowym. To najnowocześniejszy typ wypełnienia, które przygotowywane jest na wymiar i idealnie dopasowane do zęba – kształtem anatomicznym i odcieniem. Zarówno onlay jak i inlay są to tzw. wypełnienia pośrednie, gdyż nie są wykonywane bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta, tak jak standardowa plomba, tylko w cyfrowej pracowni techniki dentystycznej Cad/Cam.
Jakie są etapy wykonania?
Najpierw lekarz dentysta usuwa chorą część zęba i dokładnie opracowuje ubytek. Następnie wykonuje cyfrowy wycisk (przy użyciu skanera dentystycznego). Gdy onlay zostanie wykonany przez wykwalifikowanego technika dentystycznego, lekarz cementuje go w zębie.
Czym różni się odbudowa typu onlay czy inlay od tradycyjnej plomby?
Od standardowego wypełnienia (czyli od plomby), onlay i inlay wyróżniają się zdecydowanie większą trwałością i wytrzymałością, większą estetyką, a do tego skuteczniej stabilizują stawy. Szacuje się, że założenie tego typu wypełnień, zwiększa moc siły żucia o około 50-75%, czego nie można osiągnąć wykonując tradycyjną plombę.
Z jakiego materiału wykonuje się onlay i inlay?
Wkłady typu onlay i inlay mogą być wykonane z materiałów całkowicie neutralnych dla organizmu, takich jak: kompozyt bez Bisfenolu A, z ceramiki dentystycznej, tlenku cyrkonu, a nawet ze złota (choć to rozwiązanie jest bardzo drogie).
O czym należy szczególnie pamiętać?
O tym, że o zęby z wypełnieniem onlay lub inlay, należy dbać, jak o zęby własne. Regularnie je szczotkować i nitkować lub irygować. Tylko odpowiednia higiena oraz regularne wizyty u stomatologa, pozwolą zachować długowieczność naszym zębom własnym oraz tym, odbudowanym nowoczesnymi metodami i materiałami stomatologicznymi.