13 marca 2018
UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE STAŁE:
- Korony:
Uzupełnienia te wykonujemy w celu odtworzenia uszkodzonych lub osłabionych tkanek zęba, przywrócenia ich funkcji żującej oraz estetycznej.
- Korony na podbudowie z metalu – rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna indywidualnie odlana dla każdego pacjenta, na którą napala się ceramikę. Dzięki temu metal jest całkowicie niewidoczny. Tego typu rozwiązanie wykonuje się najczęściej na zębach bocznych,
- korony pełnoceramiczne – rdzeń takiej korony stanowi tlenek cyrkonu, który oprócz właściwości estetycznych (jest przezierny tak jak zęby naturalne) posiada bardzo dużą odporność mechaniczną,
- Korony akrylowe – jako korony tymczasowe,
- Korony kompozytowe na podbudowie z włókien szklanych
- Mosty stomatologiczne:
Są bardzo wygodnym i komfortowym uzupełnieniem protetycznym, gdyż osadza się je na stałe na wcześniej przygotowanych zębach pacjenta. Za pomocą mostów można odbudować braki zębowe pojedyncze lub mnogie. Gwarantują nieporównywalnie większy komfort niż protezy wyjmowane. - Tradycyjny most porcelanowy:
Jest to najczęściej stosowany typ mostów. Korona uzupełniająca brakujący ząb w przęśle mostu jest połączona z dwoma koronami porcelanowymi na zębach filarowych lub z implantami. Ten rodzaj mostu jest zrobiony z porcelany na podbudowie ze stali lub złota albo cyrkonu aby uzyskać najlepszy efekt estetyczny. - Korony i mosty na implantach: po okresie wgojenia implantu/implantów zębów pobiera się wyciski pod stałe odbudowy protetyczne takie jak: korony na podbudowie metalowej, korony pełnoceramiczne, mosty na podbudowie metalowej lub mosty na podbudowie cyrkonowej
- Most kompozytowy na włóknie szklanym (do 3 punktów):
Mosty protetyczne są też często stosowane na implantach, które służą jako podparcia dla mostu (korony) zamiast naturalnych zębów. Na implantach wykonujemy:- mosty porcelanowe (korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze stali)
- mosty pełnoceramiczne (korony pełnoceramiczne).
- Licówki porcelanowe:
Są to cienkie, ceramiczne płytki, które przykleja się na przednią powierzchnię zębów. zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu. Lekarz lekko oszlifuje ząb a następnie robi jego wycisk. Podczas kolejnej wizyty gotową licówkę umocowuje się na stałe na zębie pacjenta. Dzięki licówkom ceramicznym można pozbyć się nieestetycznych szpar między zębami, przebarwień czy innych zniekształceń w budowie przednich zębów. Licówki stanowią estetyczne rozwiązanie w przypadku wielu uszkodzeń zębów, np. złamań, erozji szkliwa lub wielu wypełnień (plomb) przednich zębów. Przeciwwskazaniem do założenie licówek są choroby dziąseł, np. nieleczona paradontoza lub bardzo zniszczone zęby (dużo wypełnień, plomb, uszkodzone szkliwo). Wtedy korzystniejsze jest zastosowanie korony ceramicznej. - Wkład koronowo-korzeniowy:
Wykonujemy wtedy, gdy ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie utrzyma korony protetycznej. Posiada część korzeniową i koronową, która ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczna. Wykonany jest z materiału dobranego pod kątem przyszłej korony (stal, złoto, tlenek cyrkonu, włókno szklane).