29 października 2024
Wycisk zębów to jeden ze sposobów uzyskania informacji o zgryzie Pacjenta. Wyciski są powszechnie wykorzystywane w stomatologii do diagnostyki, a także są niezbędnym etapem leczenia ortodontycznego czy protetycznego. Służą one do przygotowania modeli, na podstawie których opracowuje się plan leczenia lub wykonuje się uzupełnienia protetyczne np. mosty, korony czy licówki.
Jakie są rodzaje wycisków?
Wyróżniamy dwa typy wycisków, pierwszy to wycisk analogowy pobierany metodą tradycyjną. Drugi to cyfrowy wykonywany cyfrowo, przy użyciu skanera wewnątrzustnego.
Na czym polega pobranie wycisku tradycyjnego?
Wycisk tradycyjny – analogowy pobiera się w kilku etapach:
Najpierw lekarz dentysta nakłada masę wyciskową na łyżkę (łyżki) – masa wyciskowa jest wykonana z materiałów nieszkodliwych, nie powoduje też alergii (są to najczęściej masy alginatowe i silikonowe).
Następnie lekarz przystępuje do pobrania wycisku, czyli wkłada łyżkę wypełnioną masą wyciskową do jamy ustnej Pacjenta, w rezultacie czego na masie zostaje odwzorowany kształt łuku zębowego. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.
Kolejnym z etapów jest wyciągnięcie łyżki wyciskowej z jamy ustnej, dezynfekcja i przekazanie jej do pracowni techniki dentystycznej, gdzie technik dentystyczny wykona model gipsowy.
Na czym polega cyfrowe pobranie wycisku?
Stomatologia cyfrowa to obecnie najdynamiczniej rozwijająca się dziedzina stomatologii. Sam proces wykonania wycisków cyfrowych nie jest skomplikowany i polega na wprowadzeniu do jamy ustnej końcówki skanera wewnątrzustnego. Lekarz dentysta odpowiednio nawigując skanerem, umożliwia kamerze ze skanera wykonanie specjalistycznych zdjęć cyfrowych, na podstawie których odpowiedni program wykonuje wirtualny model zębów Pacjenta. Gotowy skan przesyłany jest do cyfrowej pracowni techniki dentystycznej, gdzie powstają dalsze etapy pracy na wydrukowanym modelu. Tego typu wyciski charakteryzują się niezwykłą precyzją, dzięki czemu możemy uzyskać maksymalnie dokładne rezultaty prac protetycznych.
Czy pobieranie wycisku jest bolesne?
Pobieranie wycisku w sposób tradycyjny (przy użyciu masy wyciskowej) nie jest bolesne, ale wrażenia Pacjentów bywają różne. Niektórzy, skarżą się na dyskomfort, spowodowany zarówno wielkością łyżek, jak i koniecznością dociśnięcia ich do zębów – może pojawić się wtedy odruch wymiotny.
Pobieranie wycisków metodą cyfrową jest całkowicie bezbolesne i bardzo komfortowe dla Pacjenta (eliminuje powstawanie odruchu wymiotnego).