Umów wizytę

Mosty protetyczne

Zapraszamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami o mostach protetycznych

Mosty protetyczne to stałe uzupełnienie, trwale umieszczone w jamie ustnej pacjenta. Składa się z koron protetycznych, które osadzone są na zębach filarowych (lub implantach) oraz z przęsła bądź przęseł (sztucznych zębów). Przed wykonaniem mostu protetycznego należy najpierw oszlifować zęby filarowe, na których zostanie on zacementowany. Jest to całkowicie bezbolesny zabieg wykonany w znieczuleniu miejscowym.
Biorąc pod uwagę materiał z którego wykonywane są mosty protetyczne wyróżniamy:

  • mosty ceramiczne (wykonane na podbudowie metalowej-stal nieszlachetna lub złoto),
  • mosty pełnoceramiczne,
  • mosty kompozytowe lub akrylowe stosowne jako tymczasowe rozwiązanie.

 

Zalety mostów protetycznych

  • duży komfort użytkowania – mosty protetyczne przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, na ozębną zębów filarowych, przez co są łatwe do zaakceptowania – tak jak nie czuje się różnicy gryząc zębami z wypełnieniami, tak samo komfortowe jest gryzienie za pomocą mostu protetycznego zamocowane na stałe,  co również ułatwia ich akceptację oraz poprawia funkcjonalność
  • jako uzupełnienia estetycznyne ( wykonywane z wykorzystaniem koron porcelanowych lub koron pełnoceramicznych) – przy prawidłowym wykonaniu, nie są do odróżnienia od naturalnych zębów podczas uśmiechu

 

Czym jest most konwencjonalny?

Most to uzupełnienie odtwarzające brakujące zęby na stałe osadzone w jamie ustnej. Takie rozwiązanie zapewnia pacjentowi doskonały efekt estetyczny, czynnościowy oraz wygodę użytkowania. Główną niedogodnością w przypadku mostów konwencjonalnych jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką. W zależności od lokalizacji braku zębowego, upodobań pacjenta oraz wymagań estetycznych stosuje się mosty pełnoceramiczne – najlepszy efekt kosmetyczny lub złożone, w których metalowy „szkielet” pokryty jest materiałem estetycznym (porcelaną, kompozytem) imitujący barwą i kształtem brakującą część uzębienia. Uzupełnienia te mogą być wykonywane zarówno na zębach naturalnych, jak i implantach. Niedoścignionym wzorem pod względem , estetyki, biozgodności, trwałości oraz łatwości utrzymania wysokiej higieny są konwencjonalne mosty oparte na ceramice. Dlatego też są najpowszechniej stosowane do trwałego odtwarzania braków zębowych.

 

Mosty adhezyjne tzw. Maryland
W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych, szczególnie w odcinku przednim, Centrum Stomatologicznym Adental z powodzeniem stosujemy system tymczasowych mostów adhezyjnych tzw. Maryland. Pozwala on na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych i komfortu pacjenta bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich. Istotą metody jest odbudowanie brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzeniu go do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i niezwykle trwałego włókna szklanego. Są jednak spore ograniczenia w stosowaniu mostów adhezyjnych. Wynikają one z prawidłowości bądź nieprawidłowości zgryzowych, które uniemożliwiają jego wykonanie. Innym ograniczeniem są przypadki, w których Pacjenci zaciskają lub zgrzytają zębami(bruksizm). W naszej klinice bardzo często stosujemy mosty adhezyjne, które łączą w sobie wysoką estetykę i znikoma inwazyjność przy relatywnie niskich kosztach wykonania.

Jako konstrukcje z materiałów złożonych oparte na szkielecie z włókna szklanego od kilku lat zyskują na popularności. Łatwość naprawy ewentualnych uszkodzeń czynią z tych materiałów alternatywę dla prac pełnoceramicznych oraz ceramiczno-metalowych.

Decydując się na tego typu uzupełnienie Pacjent musi jednak brać pod uwagę ograniczony czas jego użytkowania.