16 września 2024
W obecnych czasach dużo mówi się o tym, że ostre i przewlekłe choroby ogólnoustrojowe mogą mieć swoje źródło w jamie ustnej. W licznych, naukowych opracowaniach można znaleźć badania na temat np. związku między zapaleniem przyzębia, a chorobami sercowo – naczyniowymi, takimi jak zawał serca i udar, oraz z chorobą Alzheimera. Podobnie, zaburzenia w zgryzie spowodowane np. nieprawidłowościami w ustawieniu zębów, mogą doprowadzić do bólu szyi, głowy, pleców, a nawet przyczynić się do powstawania szumów usznych. Dlatego, tak ważne jest systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, który w holistyczny sposób pomoże pacjentom zadbać o zdrowie jamy ustnej, jak i całego organizmu.
Stany zapalne w rejonie jamy ustnej nazywane są zębopochodnymi ogniskami infekcji toczącej się gdzieś w organizmie. Oznacza to, że główne ognisko zapalne znajduje się właśnie w jamie ustnej, ale reakcja i objawy choroby pojawiają się w innym miejscu. Należy więc w sposób bardzo szczegółowy przeanalizować stan całej jamy ustnej. Lekarz dentysta z pewnością zwróci uwagę na wszelkie metale. Szczególnie toksyczne działanie dla środowiska jamy ustnej, jak i dla całego organizmu ma taki materiał jak np. amalgamat. Jest to niebezpieczny pierwiastek, mający w składzie rtęć, który może wywoływać poważne choroby, w tym alergie, chorobę Parkinsona czy Alzheimera. Metale ciężkie znajdujące się w wypełnieniach amalgamatowych (i w innych stopach dentystycznych) np. nikiel, żelazo czy chrom, zwiększają obciążenie immunologiczne pacjenta. Na szczęście wielu z nich ze względów zdrowotnych zastępuje wypełnienia z amalgamatu bardziej atrakcyjnymi materiałami, szczególnie bez BPA. Współczesne, najnowocześniejsze rozwiązania stomatologiczne oferują nam całkowicie biozgodne materiały takie jak właśnie wypełnienia bez Bisfenolu A, czy na przykład ceniony tlenek cyrkonu.
Tlenek cyrkonu Jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na pękanie i całkowicie neutralny dla organizmu. Dzięki niezwykle stabilnej strukturze chemicznej, nie uwalniają się z niego żadne związki chemiczne. Nie podlega również korozji i nie wywołuje reakcji zapalnych. Z powodzeniem stosowany jest w przypadku pojedynczych koron zębowych czy bardziej rozległych mostów, eliminując konstrukcje i podbudowy zębów z metali.
W szczególności warto zwrócić uwagę na zastosowanie tlenku cyrkonu w implantologii i implantoprotetyce. Implanty cyrkonowe to najnowocześniejsze implanty wykonane właśnie z tlenku cyrkonu, które cieszą się coraz większą popularnością. Mogą być to implanty jednoczłonowe (implant jest na stałe połączony z łącznikiem, tworzą całość) lub dwuczłonowe (łącznik jest przykręcony do implantu, można go odkręcić jeśli istnieje takie wskazanie). Implanty i łączniki tego typu są w kolorze przypominającym kolor zęba – białym. Implanty cyrkonowe charakteryzują się również bardzo dobrą integracją do tkanek miękkich, niskim powinowactwem do płytki nazębnej, co chroni przed stanami zapalnymi. A o to przecież chodzi, aby minimalizować ryzyko ich wystąpienia oraz szybkie gojenie.