Etapy leczenia ortodontycznego

Kategoria: Inne

Pierwszy etap leczenia ortodontycznego obejmuje dokładną diagnostykę. W skład diagnostyki wchodzi badanie stomatologiczne, wykonanie zdjęć rentgenowskich oraz pobranie wycisków, z których technik dentystyczny odlewa modele gipsowe. Po analizie wszystkich badań diagnostycznych i uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz ortodonta przedstawia pacjentowi plan leczenia i podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego. U dzieci, w fazie pełnego uzębienia mlecznego i wczesnego uzębienia mieszanego, leczeniem z wyboru jest zastosowanie aparatów ruchomych, które w swoim działaniu wykorzystują naturalny wzrost pacjenta. U młodzieży, w końcowej fazie uzębienia mieszanego oraz u osób dorosłych, leczenie ortodontyczne w większości przypadków prowadzone jest z użyciem aparatów stałych. Aparaty te wyzwalają stałe i niewielkie siły oraz umożliwiają precyzyjny ruch zęba w trzech wymiarach przestrzennych.

Wszystkie niezbędne zdjęcia rentgenowskie: pantomograficzne i cefalometryczne możesz wykonać bezpośrednio w naszych klinikach.

Drugi etap polega na zamontowaniu aparatu ortodontycznego w jamie ustnej pacjenta (przyklejenie zamków ortodontycznych do powierzchni zębów). Aparaty metalowe są jednym z najstarszych rozwiązań, ale z uwagi na skuteczność preferuje je nadal większość ortodontów. W naszej Klinice pacjenci bardzo chętnie wybierają zamki rodowane, które są mniejsze niż klasyczne zamki metalowe, mają srebrzystoszary odcień i są bardziej lśniące. Ze względów kosmetycznych pacjent może wybrać inny typ zamków – mniej widoczne lub bezbarwne zamki ceramiczne, czy Invisalign / Clear Aligner. Należy pamiętać, że nie każdą wadę zgryzu można wyleczyć wskazanym przez pacjenta typem aparatu.

Bardzo ważne jest aby przed założeniem aparatu wyleczyć ewentualne ubytki próchnicowe oraz zdjąć kamień nazębny i osad.

Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent musi regularnie przychodzić na wizyty kontrolne i stosować się do zaleceń W przypadku leczenia aparatami stałymi wizyty kontrolne odbywają się średnio raz w miesiącu. Szczególną uwagę należy zwrócić na codzienną higienę jamy ustnej. Idealna higiena jamy ustnej jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia leczenia ortodontycznego. Elementy aparatu stałego uniemożliwiają samooczyszczanie zębów, a dłuższy kontakt z kwasami bakteryjnymi sprzyja demineralizacji szkliwa i rozwojowi próchnicy. Niezbędne jest dokładne szczotkowanie zębów i aparatu po każdym posiłku!

Po uzyskaniu pożądanego ustawienia zębów w łuku i prawidłowych kontaktów zgryzowych następuje zdjęcie aparatu stałego. Lekarz ortodonta odkleja zamki z zębów oraz dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów z resztek kleju. Zabieg ten jest wykonywany za pomocą specjalistycznych narzędzi i jest bezbolesny. Po ściągnięciu aparatu stałego zalecany jest dokładny przegląd stanu zębów, a w szczególności miejsc, na których osadzone były pierścienie oraz przeprowadzenie higienizacji jamy ustnej (piaskowanie i pokrycie zębów fluorem).

Ostatnim etapem leczenia jest retencja, czyli utrwalenie nabytych efektów leczenia. Może być stała lub ruchoma. Stała polega na przyklejeniu metalowego, cienkiego druciku na zębach od strony podniebiennej lub językowej (retainer), a ruchoma to najczęściej płytka retencyjna lub szyna. Sposób retencji u pacjentów dobiera lekarz. Czas trwania retencji uzależniony jest od stanu wyjściowego zębów, stabilności uzyskanego układu oraz wieku pacjenta – im starszy pacjent, tym trudniej utrwalić uzyskane efekty leczenia i tym dłuższy czas retencji. Należy pamiętać, że okres leczenia retencyjnego również wymaga wizyt kontrolnych u lekarza ortodonty. Nie są one tak częste jak podczas leczenia aktywnego aparatem stałym, ale tak samo ważne.

Więcej niż zaufanie

Opinie

Zapraszamy do gabinetów

Czas na kontakt!
Nasz adres email
gabinet@adental.pl
Numer telefonu:
+48 500 514 900
Adres email:
wroclaw@adental.pl
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Numer telefonu:
+48 500 536 900
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9.00 - 18.00
Wtorek 9.00 - 18.00
Środa 9.00 - 18.00
Czwartek 9.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 18.00
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na naszej stronie. Gwarantujemy szybką odpowiedź na Państwa zapytania i jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji w ramach świadczonych przez nas usług.