Umów wizytę

Implanty zębów - baza wiedzy i informacji

Powodów utraty zębów jest wiele - urazy mechaniczne, próchnica, patologiczne rozchwianie zębów, choroby przyzębia i inne. W konsekwencji może to prowadzić do zaburzenia samooceny, wycofania, poczucia wstydu. Również nasz układ pokarmowy jest zagrożony. Przy niepełnym uzębieniu trudności przysparza gryzienie, żucie, rozdrabnianie mięsa, owoców, a nawet skorki od chleba. Z tego powodu wzrasta spożycie węglowodanów, a co za tym idzie zaczyna się odkładać tkanka tłuszczowa i tyjemy. Obecnie dostępne są liczne metody umożliwiające odbudowe utraconych zębów. Jedna z nich to IMPLANT-kolokwialnie mówiąc śruba wkręcona w kość imitująca korzeń zęba , stanowiąca podporę do odbudowy korony zęba

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to mała, silna, tytanowa śrubka imitująca korzeń zęba. Dzięki biozgodności umieszczony w kości (w znieczuleniu miejscowym) ulega trwałemu z nią połączeniu. Implant zastępuje brakujący korzeń zębowy i służy jako podparcie – filar – dla nowego zęba (odbudowanego w dalszym etapie z ceramiki dentystycznej lub kompozytu). Implanty mogą również służyć jako podparcie dla protezy całkowitej np. dla tzw. protezy all on 4.

Implant łączy się z Twoim ciałem i działa jak naturalny korzeń zęba. Umożliwia Pacjentowi utrzymanie jego naturalnego uśmiechu, jak również naturalnego profilu twarzy. Należy zaznaczyć, że implanty zębów przenoszą siły gryzienia na kości, co jest bardzo istotną informacją. Niestety gdy Pacjentowi brakuje zębów i zastosowana zostaje tradycyjna odbudowa protetyczna tak się nie dzieje – w rezultacie gdy siły gryzienia ustają, kość zaczyna powoli zanikać, jej kształt się zmienia i w efekcie profil twarzy również ulegnie zniekształceniu.
Implantem możemy zastąpić zarówno brak pojedynczego zęba, jak i braki rozległe.