Umów wizytę

Proteza zębowa z tworzywa termoplastycznego – proteza acetalowa

Najczęściej wybieranymi przez Polaków uzupełnieniami protetycznymi są ruchome protezy z akrylu. Na ich popularność wpływa głównie cena (są o wiele tańsze od innych typów protez) oraz fakt, iż są refundowane przez państwo – pacjentowi przysługuje prawo do bezpłatnej protezy raz na pięć lat w sytuacji, gdy w łuku zębowym nie ma przynajmniej 6 zębów.

Niestety, protezy z akrylu mają liczne wady. Są niewygodne, sprawiają trudności w użytkowaniu, Pacjentowi bardzo trudno się do nich przyzwyczaić. Utrudniają często proces mówienia i żucia.  Więcej informacji o protezach akrylowych znajdziecie Państwo pod linkiem:

http://adental.pl/1204-2/

Bardzo ciekawą i wartą uwagi alternatywą dla akrylowych, częściowych, ruchomych protez są protezy wykonane z tworzywa termoplastycznego – acetalu.

Zalety protez półelastycznych (acetalowych):

  • proteza acetalowa nie uciska dziąseł i podniebienia,
  • proteza acetalowa nie powoduje w ustach metalicznego posmaku,
  • acetal jest materiałem odpornym na zginanie, dzięki czemu proteza jest sprężysta i elastyczna, a pacjent łatwiej się do niej przyzwyczaja,
  • proteza acetalowa ze względu na brak uczulających stopów metali ani barwników nie wywołuje żadnych reakcji alergicznej (monomer i barwniki, które wchodzą w skład tradycyjnych protez akrylowych często powodują uczulenia)
  • proteza acetalowa wykonana jest w kolorze dziąsła lub zębów, dlatego jest niewidoczna nawet w tzw. „strefie uśmiechu”.
  • umożliwia spożywanie nawet bardzo gorących posiłków (materiały termoplastyczne są odporne na bardzo wysokie temperatury, zaczynają się uplastyczniać dopiero przy 200o C),
  • posiadają estetyczne klamry w kolorze dziąseł.

Coraz więcej osób decyduje się na protezy acetalowe, które zapewniają zdecydowanie wyższy komfort użytkowania oraz dają bardzo dobre efekty estetyczne, co przekłada się na pewność siebie Pacjentów i brak krępujących sytuacji wynikających z użytkowania uzupełnień ruchomych.

Więcej informacji o tego typu protezach oraz przykładowe zdjęcia znajdą Państwo na naszej stronie:

Protezy elastyczne