Umów wizytę

Leczenie kanałowe zęba – endodontyczne – krok po kroku

Leczenie kanałowe zęba, które nazywane jest także leczeniem endodontycznym to jedno z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest przede wszystkim infekcja miazgi, spowodowana np. zaawansowaną próchnicą lub urazem mechanicznym zęba.

 

Leczenie kanałowe krok po kroku

  1. Etapem pierwszym jest diagnostyka – lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, uzupełnia go o wykonanie zdjęcia RTG – na tej podstawie kwalifikuje Pacjenta do leczenia endodontycznego.
  2. Drugi etap to już przystąpienie do leczenia zaczynając od wyboru i wykonania znieczulenie miejscowego – jest ono konieczne w przypadkach, kiedy miazga zębowa jest już w stanie zapalnym, ale nie obumarła.
  3. Następnie lekarz opracowuje ubytek – jeśli infekcja miazgi powstała w wyniku próchnicy, lekarz stomatolog usuwa chore tkanki zęba, otrzymując w ten sposób dostęp do komory zęba.
  4. Kolejnym etapem jest dewitalizacja, inaczej mówiąc – zatrucie zęba. W przypadku, kiedy miazga jeszcze nie obumarła, konieczne jest zatrucie tkanki, a kolejny etap leczenia następuje po około  7-14 dniach (chyba, że leczenie kanałowe przewidziane jest do wykonania podczas jednej wizyty, wtedy stomatolog od razu przechodzi do usunięcia miazgi).
  5. Usunięcie miazgi to kolejny etap, który polega na tym, że lekarz stomatolog przy pomocy specjalistycznych pilników, przypominających kształtem niewielkie igiełki, usuwa miazgę z kanałów zęba.
  6. Przedostatnim krokiem jest wypełnienie kanałów – pozbawione miazgi, odkażone i poszerzone kanały zostają wypełnione specjalną substancją, która z biegiem czasu ulega utwardzeniu.
  7. Na samym końcu lekarz stomatolog zakłada tzw. podkład i wypełnienie – po wcześniejszym wypełnieniu kanałów ząb zaopatruje się podkładem, czyli warstwą oddzielającą kanały od plomby, a następnie – wykonuje się wypełnienie czyli plombę.