Umów wizytę

Protezy akrylowe, wady i zalety

Protezy akrylowe to protezy uzupełniające całkowity lub częściowy brak uzębienia. Zastosowanie tego typu uzupełnienia pozwala przede wszystkim na odtworzenie funkcji żucia, a także estetyki. Protezy zbudowane są z płyty akrylowej, w mniejszym lub większym stopniu pokrywającej wyrostki zębodołowe oraz podniebienia (w zależności od ilości uzupełnianych braków zębowych).

 

Protezy akrylowe częściowe stosujemy je w przypadku konieczności uzupełniania niewielkiej liczby brakujących zębów, ich utrzymanie na podłożu często wspomagane jest za pomocą metalowych klamer opierających się o zęby własne Pacjenta.

Protezy akrylowe całkowite stosowane są w celu rehabilitacji protetycznej bezzębnych łuków zębowych. Zastosowanie tego rodzaju uzupełnienia daje Pacjentom możliwość naturalnego uśmiechania się oraz żucia.

Protezy akrylowe posiadają niestety wiele wad, które w przypadku innych protez zębowych nie występują, lub występują w mniejszym stopniu. Do takiego typu uzupełnienia niestety trzeba przystosować i nauczyć się go użytkować. Często Pacjenci przez jakiś czas odczuwają spory dyskomfort, który po pewnym czasie minimalizuje się. Jednak istnieje spora grupa Pacjentów, która nie jest w stanie zaakceptować ciała obcego w jamie ustnej i protezy lądują głęboko w szufladzie.

Zalety protez akrylowych:
1. Podstawową zaletą protezy akrylowej, poza oczywistymi (funkcja żucia i estetyka), jest jej stosunkowo niska cena. Można ją wykonać w ramach refundacji NFZ raz na 5 lat.
2.W szybki sposób możemy dostawić do istniejącej już protezy nowego zęba sztucznego (w przypadku utraty zęba własnego).

Wady protez:
1. Trudności w przystosowaniu się do noszenia takiego uzupełnienia protetycznego. Problem pojawia się już przy pierwszym założeniu protezy akrylowej. Poprzez konieczność zastosowania
większego zasięgu akrylowej płyty proteza ta utrudnia mówienie i inne czynności na początku jej użytkowania. Dyskomfort może utrzymywać się nawet do kilku tygodni,
(Pacjenci odczuwają to w taki sposób jakby wszystkiego było za dużo i za grubo w jamie ustnej, a język miał zdecydowanie za mało miejsca). Po krótkim użytkowaniu, już nawet po paru godzinach nowa proteza może ranić śluzówkę i wymagać drobnych korekt.
2. Po wieloletnim użytkowaniu takiej protezy następuje zanik wyrostka zębodołowego – proteza ta osiada na podłożu, czyli na dziąśle i powoduje ucisk na kość.
3. Uzupełnienie takie wymaga regularnych kontroli u lekarza i dokonywania ewentualnych korekt płyty protezy. Czasami zanik wyrostka zębodołowego jest na tyle duży, że już po pól roku płyta uzupełnienia nie leży dobrze i prawidłowo, jest luźna, a Pacjent zaczyna odczuwać bóle i otarcia od ucisków. W wyniku złego przylegania do pola protetycznego zaczynają tworzyć się naprężenia, które mogą powodować pęknięcia protezy.
4. Przyleganie/utrzymywanie się takiej protezy akrylowej (zwłaszcza dolnej protezy) jest zdecydowanie gorsze niż innych protez ruchomych (np. szkieletowych lub acetalowych). Czasami bez wsparcia stabilizujących ich implantów, nie da się ich w ogóle nosić.
5. Podczas użytkowania takiej protezy występują zaburzenia w odczuwaniu smaku, szczególnie w przypadku protezy górnej, w której akryl przykrywa podniebienie, gdzie znajdują się kubki smakowe.
6. Czasami niektóre składniki akrylu powodują uczulenia (np. monomer resztkowy).
7. Klamry w postaci metalowych drucików w protezach częściowych są mało estetyczne, zwłaszcza w widocznych przednich zębach.
8. Użytkowanie protez akrylowych wymaga rygorystycznego przestrzegania zasad ich higieny. Niedokładnie czyszczona – pokryta resztkami pokarmowymi i kamieniem nazębnym w wilgotnym środowisku jakie panuje w jamie ustnej- to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

Należy pamiętać, że proteza akrylowa powinna być czyszczona po każdym posiłku, (minimum dwa razy dziennie!). Nie powinniśmy również zostawiać protezy na noc w wodzie, jak również w specjalnym środku czyszczącym do protez (zawsze trzymamy się dokładnie instrukcji). Po wieczornym myciu protezę osuszamy i trzymamy suchą w otwartym lub dziurkowanym (wentylowanym) pojemniku, aby utrudnić rozwój grzybów i wszelkich zarazków.